AEGEE-İzmir Hakkında

AEGEE-İzmir 1997’de Ege Üniversitesi Bünyesinde kuruldu. AEGEE-İzmir ’li gençlerin 1998’de 6-8 Mart tarihleri arasında gerçekleştirdiği uluslararası ilk faaliyet olan “Levantens or Europeans” (Levantenler yada Avrupalılar) sempozyumu sayesinde AEGEE ağı tarafından Ponzan’daki İlkbahar Agora’sında resmen lokal olarak kabul edildi. Kurulduğu yıldan itibaren AEGEE-İzmir aktif olarak çalışmaya, ulusal ve uluslar arası alanda birçok organizasyon gerçekleştirmeye devam etmiştir. AEGEE-İzmir şu anda İzmir’deki tüm Üniversitelerden ve çevre Üniversitelerden toplam 200 üyeye sahiptir.

AEGEE-İzmir’in olarak amacımız Avrupa gençliği arasında hoşgörü ve karşılıklı anlayışı teşvik ederek, gençlerin sosyal, kültürel ve uluslararası işbirliği kurarak beraber çalışmalarını ve yeniden şekillenen Avrupa’ya dair fikirlerini üretmelerini ve gerçekleştirmelerini, daha üst seviyede demokrasi, barış, istikrar ve insan haklarına ulaşmalarını sağlamaktır. Bunun yanı sıra Avrupalı öğrencilere İzmir’i en iyi şekilde tanıtmak ve Türk öğrencilerinde Avrupa’ya çıkışını kolaylaştırmak ve Avrupalılık bilincini aşılamaktır.

AEGEE-İzmir her yıl ortalama 100 Avrupalı öğrenciyi misafir etmekte ve 100 Türk öğrencinin Avrupa’da ve Türkiye’de çeşitli projelere katılmasını sağlamaktadır. Çeşitli proje ve çalışma gruplarıyla da Türk öğrencilerin kendilerinin kişisel gelişimlerine, öğrencilikleri boyunca ise kendilerine vizyon ve misyon oluşturmalarına yardımcı olmaktadır.

AEGEE-İzmir beş Yürütme Kurulu Üyesi, üç Yürütme Kurulu Asistanı, üç Denetleme Kurulu Üyesi, 7 Çalışma Grubundan oluşmaktadır.

AEGEE-İzmir’in mevcut çalışma ve proje grupları şunlardır;

  • Yaz Üniversitesi Çalışma Grubu; AEGEE-Europe bünyesinde her yıl düzenli olarak 40 ülkede düzenlenen en az iki haftalık etkinliklerle 3500 Avrupalı öğrencinin interaktif bir şekilde değişimini kapsamaktadır. AEGEE-İzmir olarak bizler 2011 yılı için kendimize tema olarak “Ege Tarihi”ni seçtik ve bu kapsamda 40 öğrenciyi misafir edeceğiz.
  • Gençlik Projeleri Çalışma Grubu; Üyelerimizi ulusal ve uluslararası düzeyde Gençlik Çalışmaları, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları ve AEGEE ağı dâhilinde eğitim ve projeler hakkında bilgilendirmek, motive etmek; gençlik projeleri yazmak ve organize etmek bu grubun misyonudur.
  • Bilişim Teknolojileri Çalışma Grubu; Bu grubun amacı AEGEE-İzmir için bilgisayar ortamında hazırlanması gereken tüm belgeleri hazırlamak ve aegee-izmir.org adresimizi her daim güncel tutmaktır.
  • Kültür Sanat Çalışma Grubu; Bu grup projelerden ve sınavlardan yorgun düşen öğrenciler ve yeni üyeler için eğlenti, piknik gibi gerekli aktiviteleri hazırlamak. Halk oyunları, modern dans gibi sanatsal konularda çalışmalar yapmak.
  • Conversation Club; Her hafta belli bir günde düzenlenen toplantılarda, yurtdışından gelen yabancı arkadaşlar ile Türk üyelerimiz daha önceden belirlenmiş bir konu üzerine İngilizce sohbetler ederek İngilizcelerini geliştirmektedir.
  • Genç İşsizler Çalışma Grubu; Bu grup AEGEE-İzmir üyelerinin kişisel gelişimine katkı sağlamak amacıyla sektöründe lider kişilerle konferanslar söyleşiler hazırlamaktadır.
  • Erasmus Çalışma Grubu; Bu grup İlimize Erasmus programı ile gelen yabancı öğrenciler ile AEGEE-İzmir üyelerinin kaynaşmasını, bu öğrencilerin yaşadığı sıkıntıların çözüme kavuşturulması konularında çalışmalar yapar.

No Comments

Leave a Reply