AEGEE-İzmir Tarihi

AEGEE-İzmir 1997’de Ege Üniversitesi bünyesinde kuruldu. AEGEE-İzmir’li gençlerin 1998’de 6-8 Mart tarihleri arasında gerçekleştirdiği uluslararası ilk faaliyet olan “Levantens or Europeans” (Levantenler yada Avrupalılar) sempozyumu sayesinde AEGEE ağı tarafından 1999 yılında Ponzan’daki İlkbahar Agora’sında resmen lokal olarak kabul edildi. Kurulduğu yıldan itibaren AEGEE-İzmir aktif olarak çalışmaya, ulusal ve uluslar arası alanda birçok organizasyon gerçekleştirmeye devam etmiştir.

2005 yılında AEGEE’nin en büyük etkinliği olan yaklaşık 800 uluslar arası katılımcılı etkinliği AGORA’yı( Finding The Pearl of AEGEAN) İzmir’de düzenleyerek, AEGEE Network tarafından ‘En İyi Lokal’ ödülüne layık görülmüştür. Bu ödül AEGEE tarihinde ilk ve son olarak AEGEE-İzmir’e verilmiştir.

2008 yılında yaptığı “TSSS!! SU SU” isimli Yaz Üniversitesi projesiyle de, yaklaşık 200 Yaz Üniversitesi Projesi arasından En İyi Yaz Üniversitesi ödülünü almıştır.

AEGEE’nin uluslararası ikinci büyük etkinliği olan EBM’e de 2012 yılında başarıyla ev sahipliği yapan  AEGEE-İzmir, 2013 yılında organize ettiği yaz üniversitesi projesi ‘Compass Your Future’ ile yaklaşık 200 proje arasından 4. olmuştur ve  çalışmalarına devam etmektedir.

No Comments

Leave a Reply