Organize Ettiğimiz Etkinlikler

13-15 Aralık 2013 “Minik Dostlara Barınak”

AEGEE İzmir olarak Bornova gençlik merkezinde toplandık. Maliyeti düşük yalıtım malzemeleriyle 10 adet sokak hayvanlarına barınaklar hazırladık. Amacımız sokak hayvanlarına bu soğuk günlerde sığınabilecekleri birer yuva yaptık. Barınakları Bornova’nın çeşitli yerlerine bıraktıktan sonra minik dostlar yağtığımız barınaklara sığındılar.

 

13-27 Ağustos 2013 “CompasSU’r Future”

Tarih temalı Yaz Üniversitesi etkinliği AEGEE genelinde organize edilen yaklaşık 200 etkinlik arasından katılımcıların oylarıyla 4üncü seçilmiştir.

 

7-10 Nisan 1013 “Okul Boyama Projesi”

Bu etkinlik kapsamında İzmir’in Çeşme ilçesinde bulunan Ovacak İlköğretim Okulu’nun boyanmıştır ve okulda okuyan küçük kardeşlerimize Sivil toplum, Barış ve İstikrar, Aktif Vatandaşlık ve Yüksek Öğrenim alanlarında eğitimler verilmiştir.

 

25-28 Şubat 2013 “Kütüphane Projesi”

Bu proje kapsamında Siirt’te bulunan Eşref Bitlik İlköğretim Okulu’nun kütüphanesinin oluşturulması için STK’mızda bulunan gönünlülerimiz aracılığıyla kitap toplanmış ve okulumuza gönderilmiştir.

 

15-22 Eylül 2012 “Türkçe Konuşan Lokaller için Eğitmen Eğitimi”

7 gün süren eğitimde katılımcılar nonformal eğitim methotları hakkında yüksek seviyede bilgi aldılar. İletişim, tanıtım, kolaylaştırma, eğitim planlaması gibi konular içeren etkinlik, diğer Türkçe Konuşan Lokallerden gelen AEGEE üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

 

24 Ağustos-7 Eylül 2012 “Others Dream, We Satisfy with SUnkiss”

Kültür temalı Yaz Üniversitesi etkinliği

 

9-12 Şubat 2012 “EBM’ 12 Izmir”

AEGEE‘nin en büyük ikinci etkinliği olan EBM .Türkiye’ de ilk kez AEGEE-İzmir tarafından Ege Üniversitesinde 9-12 Şubat tarihleri arasın gerçekleşmiştir.  Bu etkinliğe Avrupanın 242 farklı noktasından 300 kişi katılım göstermiştir.EBM adı verilen genel kurulunun 2012 EBM’i “Fight For Future”, AEGEE tarihinin en iyi EBM’i seçilmiştir.

 

27 Haziran-14 Temmuz 2011 “Journey to the Heart of Mythology by Trojian Horse”

Tarih temalı bu Yaz Üniversitesi etkinliği AEGEE-Çanakkale ile birlikte organize edilmiştir.

5-19 Ağustos 2011 “Kayıp – EphesTSUs

Antik Çağlarda Ege temalı Yaz Üniversitesi Etkinliği

 

11-14 Aralık 2010 “STEXX – Student Experiences Exchange”

STEXX AEGEE, Studyportals ve ESTIEM ortaklığında İzmir’de 21 katılımcıyla gerçekleştirilen ve öğrenci odaklı çalışan organizasyonların nasıl daha fazla paylaşım içersinde çalışabileceğinin tartışıldığı AB fonlu projemizdir.

 

13-20 Ekim 2010 “Eğitmen Eğitimi-Training For Trainers – T4T”

AEGEE Academy ile birlikte gerçekleştirilen etkinlikte eğitmenlere nasıl eğitmen olunacağı konusunda eğitim verilmiştir.

21 Ağustos-4 Eylül 2010 “SUpa”

40 katılımcı ile gerçekleşen bu etkinlik Ege Bölgesi’nin sahip olduğu doğal kaynaklarla gelen sağlıklı yaşam kültürünü ve kendine özgü diğer kültürel değerlerini Avrupalı öğrencilere tanıtmak amacıyla Ege Kıyıları’nda organize edilmiştir.

 

15-22 Mayıs 2010 “Avrupa Nerede Biter?-Avrupa Bütünleşmesi İzmir”

Ulusal Ajansın fonlaması ve 21 gencin katılımıyla Avrupa’nın geleceği, Avrupa Birliği’nin geleceği ve insanların bu gelecek hakkındaki fikirlerinin oluşturduğu resmi anlamak amacıyla tartışma oturumları, anketler ve atölye çalışmaları yapılarak gerçekleştirildi.

 

10-17 Ekim 2009 ‘Bırak Seni Yaratıcılık Yönetsin’

Basbakanlık Devlet Planlama Teskilatı AB Egitim ve Gençlik Programı Merkezi Baskanlıgı Gençlik Programı tarafından finanse edilen, ana teması ‘Yaratıcılık ve Proje Yönetimi’ olan eğitim kursuna, Türkiye, Ispanya, Italya, Yunanistan, Macaristan, Polonya, Letonya ve Estonya’dan ögrenciler katıldı. Farklı dilleri konusan gençler, katıldıkları kurs sayesinde birbirleriyle kaynaşma fırsatı bularak, kültürler arasında köprü olusturdular.

 

23-27 Eylül 2009Balkan Ağı Toplantısı”

AEGEE-Avrupa’nın Balkan bölgesindeki lokallerinden gelen 30 katılımcıyla bölgede yapılan çalışmaların ele alındığı ve gelecek çalışmaların planlandığı koordinasyon toplantısı.

08-23 Ağustos 2009  “3 Wonders, 2 Nations, 1 SU, 3… 2… 1… Rodİzm!!!”

Türk ve Yunan sivil diyalogunun geliştirilmesi üzerine yapılan bu proje, AEGEE – İzmir ve AEGEE Rodos ortaklığıyla, bir hafta Türkiye’de bir hafta Yunanistan’da yapılmıştır. Avrupa’nın 22 ülkesinden 34 katılımcı, 8 Türk ve 8 Yunan organizasyon ekibi ile gerçekleştirilmiştir.

 

11-14 Nisan 2009 “Ege’nin İncisi Kıbrıs’a Uçuyor”

AEGEE-Europe ‘un KKTC’de yapılan 2009 Bahar Genel Kurulu AGORA ‘nın, İzmir üzerinden giden katılımcılarına İzmir’i tanıtma amaçlı bir etkinlik.

 

10- 17 Kasım 2008 “İnsan Kaçakçılığı”

Ulusal Ajans tarafından alınan hibe ile İnsan Kaçakçılığı üzerine yapılan bu projeye Yunanistan, İspanyol, İtalyan ve Türk katılımcılar bulundu.

 

1-9 Ekim 2008 “Adım Bir”

Bir önceki ayağı Polonya’da yapılmış olan bu etkinlik, Ulusal Ajansın bu projeyi fonlaması ile 30 Avrupalı katılımcı İzmir’de gerçekleştirilmiştir.

 

08-23 Ağustos 2008 “TSSS!! SU SU”

30 katılımcı ile gerçekleşen bu etkinliğin amacı Ege Denizi’nin ve Ege Kıyıları’nın güzelliğini ve ülkemizin çeşitli su sporlarına yatkın olduğunu göstermek. AEGEE çapında yapılan 70 Yaz Üniversitesinden 2008 yılı en iyi Yaz Üniversitesi ödülüne layık görülmüştür.

 

11-26 Temmuz 2008 “Kayıp SU”

Türk Kültürü’nün çeşitli atölye çalışmaları ve gezilerle anlatılması temeline dayanmaktadır. 30 katılımcı ile gerçekleştirilen bu etkinlik Ege Kıyıları’nda organize edilmiştir.

 

24 Ağustos – 08 Eylül 2007 “Feel The Rhythm of The Pearl”

İzmir’de başlayan etkinlik süresince Ege kıyıları gezilerek ülkemizin güzelliklerini keşfetme fırsatı bulan katılımcılarımıza Türk Danslarının anlatıldığı atölye çalışması yapılmış ayrıca bu çalışmalarının ürünü olarak Çeşme Meydanı’nda Çeşme halkına bir gösteri sunulmuştur.

 

13-14 Nisan 2007 “Avrupa’da Türkiye İçin Hep beraber” Konferansı

“Avrupa’da Türkiye için Hep Beraber” konferansı İngiliz Konseyi, İzmir Belediyesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Londra ile bağlantılı Ege Genç İşadamları Derneği, AEGEE-İzmir ve Avrupa İlişkileri Komitesi Ulusal Türk Meclisi’nin yardımlarıyla düzenlenmiştir.

Konferansta Türkiye ve Avrupa Ülkelerinden toplam 150 katılımcı yer almıştır. Bunlardan 100’ü farklı üniversitelerdendir. İş sektörünü, NGO’yu, parlamentoları, belediyeleri, medyayı ve akademisyenleri tartışmak için 5 farklı grup oluşturulmuş ve gençlerin düşünceleri bu konular hakkında alınmıştır.

 

07 Aralık 2006 “Genç İş Gücü ve Girişimcilik Semineri”

Bu seminer gençleri iş gücü hakkında bilgilendirmek ve farkındalıklarını arttırmak için düzenlenmiştir. Amaç iş bulucularla ve gençleri bir araya getirmek ve aralarında görüşmelerini sağlamaktır. IMF Genç Sesler Grubu, KOSGEB akademisyenleri ve İŞKUR deneyimlerini dinleyicilerle paylaşma imkanı buldu.

 

07-22 Temmuz 2006 “Kim Olursan Ol, Gel”

Bu yaz üniversitesi boyunca Avrupa’nın her yerinden gelen katılımcılar İzmir’den Fethiye’ye kadar Ege’nin güzelliklerini görme şansına eriştiler. Mevlana felsefesi ve Tire’deki Türk kültürünü öğreten atölyeler oluşturuldu.

 

20-24 Ekim 2005 “IZMIR 05 AGORA SONBAHAR – Ege’nin İncisini Keşfet”

AEGEE-İzmir, IZMIR 05 AGORA SONBAHAR’ı Çeşme, Altın Yunus Otelinde 20-24 Ekim tarihinde düzenledi. Ayrıca bu Agora ile 20. Yıldönümünü kutladı.

 

08-24 Temmuz 2005 “Uçları Buluşturmak”

Bu yaz üniversitesi Türk ve Yunan kültürlerinin benzerliklerini ve Türkiye’nin Avrupa Birliğine katılım sürecinde Türkiye’nin kalıplarını yıkmak durumu hedeflenmiştir. Bu etkinlik AEGEE-İzmir ve AEGEE-Atina tarafından birlikte düzenlenmiştir. İzmir’de başlayıp Sakız Adası’nda devam etmiş ve Atina’da bitmiştir.

 

21-24 Ekim 2004 “Birleşmiş Milletler ve Türkiye”

Bu uluslar arası konferans, AEGEE-Avrupa’nın Yılın Projesi ‘nin başlılarından biri olan  “Avrupa’nın Kimliği” projesinin bir parçası olarak düzenlenmiştir. Türkiye’nin 7 farklı şehrinde oluşan bu proje süresince Avrupa Birliği ve Avrupa’nın konsepti tartışılmıştır. Avrupa’nın farklı şehirlerinden 42 katılımcılar Türkiye’nin Birleşmiş Milletler katılım durumu hakkında tartıştılar ve değerlendirmelerde bulundular.

 

25 Ağustos-3 Eylül 2004 “Kumsalda Dans”

“Avrupa’yı Bul” projesi adı altında İzmir’de düzenlenen bu dans aktivitesinde Zeybek, oryantal, Latin dansı kursları, dans partileri ve İzmir çevresinde kültür turları projenin ana aktiviteleri ve amacıdır.

 

19 Temmuz-2 Ağustos 2004 “Yoldaki Tanrılar”

Ana teması mitoloji olup Çanakkale’den Fethiye’ye kadar olan kıyılardaki tarihi yerlerin görülmesi olan kısa gezinti amaçlı bir yaz üniversitesi etkinliğidir. Aynı zamanda katılımcılara Truva ve Efes olmak üzere iki organizasyon ekibi tarafından oyun sergilenmiştir.

 

30 Mart 2004 “Arı Hareketinin katkılarıyla düzenlemiş “Birleşmiş Milletler ve Türkiye” Konferansı”

Ege Üniveristesinde, Türkiye’deki Genç Arı Hareketi ve AEGEE-İzmir’in katkılarıyla düzenlenmiştir.

 

8-12 Mart 2004 “Mor Dünya’nın Bilinmeyen Melekleri”

İngiltere, Macaristan, Polonya, Almanya ve Türkiye’nin katılımlarıyla Avrupa Birliği gençlik programlarının adı altında düzenlenmiş Gençlik Projelerinde 5. Hareketidir. Bu proje 21 kişilik bir grupla kadınlar ve kadın haklarını kapsayarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü haftasında yürürlülğe konmuştur.

 

26 Şubat 2004 “ Portekiz Rüyası”

Ege Üniversitesinde düzenlenen ve Erasmus öğrencisi olmanın anlamı açıklanmıştır. Türkiye’nin ilk Erasmus öğrencisi toplantıya konuşmacı olarak katılmıştır.

 

2-5 Ekim 2003 “Globalleşen Dünyada Avrupa ve Türkiye”

“Gençlik ve Globalleşme” adı altında düzenlenen aynı zamanda AEGEE-Avrupa’nın yıllık plan başlığı olan bir konferanstır.

 

2-5 Ekim 2003 “Bölgesel Balkan Buluşması”

Balkanlar’dan AEGEE-Avrupa’nın lokallerinden olan 30 katılımcısıyla düzenlenen bu koordinasyon toplantısı gelecek projelerin ve yapılmış olan projeler hakkında konuşmak için düzenlenmiştir.

 

10-24 Temmuz 2003 “Ege Ateşi”

İzmir ve çevre gezintileri amacıyla her yıl geleneksel olarak düzenlenmiş bir yaz üniversitesi programıdır. Türk kültürü, mutfağı, müziği, dansı ve coğrafyası tanıtılmıştır.

 

26 Nisan 2003 “Ulusal Ajans’ın asistanlığında düzenlenen “Gençlik Programı” Bilgilendirme Toplantısı”

Toplantıda, Ege Üniversitesi öğrencilerine çeşitli gençlik projeleri, destekleyici yaratıcılık, üreticilik ve paylaşma konuları Ulusal Ajans’tan gelen konuşmacılar tarafından sunulmuştur.

 

12-18 Nisan 2003 “Yunanistan ve Yunan Tarihinde Türk Tarihi” Öğrenci Değişim Programı

Bu değişim programında iki ülke arasındaki kültürel benzerlikler ve birbirlerine bıraktıkları miraslar gözlenmiştir.

 

21 Mart 2003 “Hala Avrupa’da Okumanın Zor Olduğunu Mu Düşünüyorsun?”

Hazırlıklar Türkiye’nin 2002 yılında genlik ve değişim programlarının haklarını Avrupa’dan almasıyla başladı. Pilot üniversite olan Ege Üniversitesi bünyesinde düzenlenen bu Erasmus konferansında Avrupa’da eğitim için cesaret verilmiş ve değişim süreci öğrencilere açıklanmıştır.

 

15 Ocak 2003 “Avrupa Birliği ve Yunanistan”

Yunanistan’ın Avrupa Birliğine giriş aşaması hakkında konuşmaların Ege Üniversitesinde düzenlendiği tartışma paneli olarak düzenlenmiştir.

 

20 Temmuz-4 Ağustos 2002 “Aşk Sanatı”

Bu yaz üniversitesinin ana teması çeşitli sanatlarda aşkın ifadesidir. Bu organizasyonda geleneksel İzmir tanıtımının yanında ebru sanatı ve cam boyama gibi Türk el sanatları tanıtılmıştır.

 

17 Nisan 2002 “Türk – Yunan Mübadelesi”

Türkiye ve Yunanistan’ın yer aldığı konferansta Türk-Yunan Mübadelesi ele alınmış ve daha sonrasında bu konu hakkında görüşler beyan edilmiştir.

 

15-30 Ağustos 2001 “Caretta Caretta”

Konusu doğal hayatın yok oluşunu temsil eden caretta carettalar olan bir yaz üniversitesidir. Kaplumbaların doğal yaşam alanları gözlemlenmiş ve Ege’nin tarihsel ve doğal güzellik alanları gezilmiştir.

 

9 Mayıs 2001 “İletişim Teknikleri ve Almanya”

Panelin konusu Türkiye’nin Avrupa Birliğine girme ihtimali ve bu üyeliğe hazır olup olmadığıyla ilgiliydi.

 

26 Temmuz-10 Ağustos 2000 “Geri Gel, Rolünü Oyna”

Bu yaz üniversitesinde katılımcıların tiyatral yeteneklerinin sergilendiği ve AEGEE üyelerinin görüşleriyle tarihi olayların sahnelendiği bir etkinliktir. Bu etkinlikte Bergama, Efes ve Sardis gezilen tarihi terlerin bir kaçıdır.

 

12-20 Şubat 1999 “Avrupa Okulu”

AEGEE üyelerinin eğitmenler olduğu ve Avrupa’nın farklı yerlerinden gelen 25 katılımcı ile düzenlenmiş eğitim organizasyonudur.

 

16-29 Ağustos 1999 “Homeros”

Adını Ege’nin meşhur bilim adamları ve sanatçılarını geçtiği Homeros şiirinden alan bu bir yaz üniversitesidir. Homeros perspektifiyle tarihi ve kültürel yerler gezilmiş, tanıtılmış ve incelenmiştir.

 

19-27 Şubat “ Bölgesel Balkan Toplantısı”

Amacı AEGEE lokallerini Balkan Bölgesinde hayata getirmek ve bunları aktifleştirmektir. AEGEE lokallerinin sorunları tartışılmış ve çözümler üretilmiştir.

 

6-8 Mart 1999 “Doğu Akdenizliler mi Avrupalılar mı” Sempozyumu

Kökenleri İtalya, İngiltere ve Fransa olan ama İzmir’de yaşayan vatandaşlarımızın yaşamlarının ve sorunlarının konuşulduğu sempozyumdur.

No Comments

Leave a Reply